لوله باز کنی

لوله بازکنی

برای جلوگیری از گرفتگی لوله  میتوانید از ورود مواد زائد جلوگیری نمایید برای این کار کافیست برای سینک ظرفشویی توری قرار دهیم که که از ورود مواد زائد جلوگیری شود. همچنین با استفاده از چاه بست میتوانید از ورود  اشیاء  ناگهانی به چاه جلوگیری نمایید.  قبل از جدی شدن گرفتگی لوله فاضلاب و با دیدن نشونه های گرفتگی لوله، کمی آب جوش درون لوله سینک ظرفشویی بریزین تا بافت های چربی که به جداره های لوله چسبیده و مواد زاید درون لوله شسته بشه. همچنین میتونین از چاه بند و یا صافی برای جلوگیری از ورود مواد جامد داخل لوله فاضلاب استفاده کنین. هرگز روغن استفاده شده رو درون لوله فاضلاب نریزین و قبل شستن ظرف روغنی، با دستمال چربی و روغن اون رو پاک کنین. توصیه میشه قبل از استفاده محلول لوله بازکن شیمیایی از ماسک استفاده کنین.

در حقیقت روش های ساده ی فوق، نوعی لوله بازکنی برای گرفتگی های کوچک و جزئی ای هستن که باعث گرفتگی لوله نمیشن اما به تدریج همین ها، سر و کار شما رو به لوله بازکنی ها میندازند

روش های لوله بازکنی

بطور کلی آموزش لوله بازکنی ما در چند شکل تقدیم شما میشود که به ترتیب و از ساده به سخت، به آن ها می پردازیم:

لوله باز کنی دستی :

لوله بازکنی دستی (تلمبه) برای گرفتگی های ضعیف و سطحی مناسبه. قسمت پلاستیکی لوله بازکن رو طوری بر روی دهانه ی لوله قرار بدین که راه خروج هوا نداشته باشه. بهتره که مقداری پارافین هم دور لبه پلاستیکی لوله بازکنی دستی بمالید و کمی آب روی سینک دستشویی بریزید، این کار باعث چسبندگی لوله بازکنی دستی میشه. حالا دسته لوله بازکنی رو به پایین فشار بدین و همین کار رو چندبار انجام بدین، طی انجام این کار هوای درون پمپ لوله بازکن به سمت لوله حرکت میکنه و مواد زاید رو حرکت میده. در گرفتگی های سطحی، لوله بازکن دستی بهتر از مواد لوله بازکنی شیمیایی جواب میدهد.

دقت داشته باشید که:

  1. طی تلنبه زدن نباید هوا به زیر پمپ نفوذ کند
  2. بعد از باز شدن لوله، کمی آب درون لوله بریزین تا مواد اضافی توی لوله دوباره باعث گرفتگی نشود و داخل چاه نرود.

محلول لوله بازکنی شیمیایی

آموزش لوله بازکنی با استفاده از محلول لوله بازکنی

مواد لوله بازکنی شیمیایی گزینه مناسبی برای گرفتگی های سطحی هستن. با توجه به اینکه سرعت تاثیر مواد لوله بازکنی شیمیایی پایینه، پس از ریختن محلول درون لوله کمی صبر میکنیم تا گرفتگی باز بشه و بعد استفاده حتما کمی آب درون لوله میریزیم تا محلول درون لوله باقی نمونه چون در صورت باقی موندن باعث خوردگی لوله میشه. توصیه میشه بعد از ریختن محلول هرگز سر خودتون رو به داخل لوله نزدیک نکنین تا گاز هایی که از توی لوله بلند میشه، با صورتتون برخورد نکنه.

در خرید محلول شیمیایی لوله بازکنی دقت کنید، چون بعضی محلول ها برای باز کردن لوله های سینک ظرف شویی و بعضی دیگر در باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام (که بیشتر ناشی از مو و چربی هست) بکار میره. ضمن اینکه به دستور العمل و آموزش لوله بازکنی مندرج روی قوطی های مربوطه نیز توجه کنید.

لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا

دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا از فشار هوا برای باز کردن لوله استفاده می کند و همانطور که از اسم ان مشخص می باشد هوا را درون مخزن خود متراکم میکند و با ازاد کردن ناگهانی ان گرفتگی را ازمیان بر می دارد.

دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا به علت فشار و نیرویی که وارد می کند می بایست توسط تیم کاری متخصص  و افراد با تجربه استفاده شود تا از بروز خسارت به لوله در اثر فشار بالای دستگاه جلو گیری شود.

اما قدرت بالای این دستگاه دلیل بر استفاده در تمام گرفتگی ها نیست چرا که به طور مثال در گرفتگی توسط سنگ و خاک بهتر است به جای استفاده از دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا از روش لوله بازکنی با فنر استفاده شود.

یکی از مزیت های روش دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا بر روش لوله بازکنی با فنر  این است  که از این روش برای گرفتگی های شدید استفاده می شود و  دستگاه لوله بازکنی پمپ تراکم هوا قابلیت تنظیم میزان فشار را دارد که می توان بر اساس نیاز لوله ، فشار ان را تنظیم کرد.

فنر لوله بازکنی

اگه گرفتگی لوله تون با روش های بالا باز نشد؛ باید به سراغ روش لوله بازکنی با فنر رفت. دو نوع فنر لوله بازکنی داریم: برقی و دستی و تفاوت این دو در سرعت حرکت اوناست. از فنر لوله بازکنی برای باز کردن لوله هایی با گرفتگی های سخت استفاده میشه. فنر لوله بازکن وسیله ای مانند دریل هست که از موتور و فنر تشکیل شده که فنر وصل شده به سر اون دارای انعطافه تا درون خمیدگی لوله بتونه خم بشه.

بعد از روشن کردن فنر لوله بازکن، فنر رو آروم وارد لوله کنید تا به گرفتگی برسه و این کار رو ادامه بدین تا مواد جامد سخت به داخل چاه حرکت کنن. در استفاده از فنر دقت بشه هنگام چرخش از داخل لوله خارج نشه، اگه تجربه این کار رو ندارین از افراد فنی کار و لوله بازکنی ها کمک بگیرید.

تفاوت لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا و لوله بازکنی با فنر

گرفتگی لوله ممکن است برای ساختمان شماهم اتفاق افتاده باشد و شما بعد از اینکه نتوانستید با روش خانگی که در اکثر موارد توسط شلینگ و انواع و اقسام اسید که فقط برای لوله مضرر می باشند گرفتگی را برطرف نمایید به سراغ افراد ماهر در زمینه لوله بازکنی می روید.

زمانی که با شرکت لوله بازکنی و تخلیه چاه تماس گرفتید به شما دو روش ، لوله بازکنی با فنر و لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا را پیشنهاد می کنند و یا ممکن است از طریق تبلیغات شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه به این روش هابرخورد کرده باشید.

 اما هرکدام از این دوروش ابزار مخصوص به خود را داشته و نیازمند تخصص و تجربه لوله بازکن می باشد که در این بخش به معرفی لوله بازکنی با فنر و لوله بازکنی با پمپ ترکم هوا و  تفاوت ها و مزیت های انها می پردازیم.

لوله بازکنی با فنر

فنر اصلی ترین و کار امد ترین بخش لوله بازکنی می باشد که بر اساس تجربه ی تیم لوله بازکنی آذر تکنیک قبل از اینکه دستگاه لوله بازکنی با فنر وجود داشته باشد توسط دریل و فنر لوله بازکنی ، لوله بازکن اقدام به رفع گرفتکی لوله می نمود.

اما مشکل این روش به دلیل سرعت بالای دریل و نبود حفاظ دور فنر سبب می شد فنر به سرعت شروع به دوران کند و به اطراف پرتاب شود اما با ساخت دستگاه فنر این مشکل در لوله بازکنی بر طرف شد و لوله بازکن بدون کمترین خطری لوله را باز می کند.

همانطور که اشاره کردیم فنر اصلی ترین بخش لوله بازکنی با فنر بوده و براساس قانون هوک هرچه طول فنر افزایش یابد نیرو نیز بیشتر می شود.

این نیرو را می توان توسط دستگاه لوله بازکنی با فنر به درون لوله منتقل کرد تا با ضربات حاصل از دوران و نیروی فنر عوامل مختلف گرفتگی را برطرف شود.

طبق قانون هوک هرچه فنر ضخیم تر باشد ضریب سختی فنر نیز بیشتر شده و نیروی وارده از سمت فنر نیز بیشتر خواهد شد.

مزیت استفاده از روش لوله بازکنی با فنر

این روش برای تمامی انواع گرفتگی ها به خاطر انعطاف بالای فنر کار امد بوده و رایج ترین روش تمامی شرکت های لوله بازکنی وتخلیه چاه می باشد.

اگر گرفتگی درون لوله از جنس شیشه  و یااز جنس سخت باشد فنر ان را با نیروی فنر طبق قانون فیزیک خورد میکند و لوله را باز میکند.

فنر در روش لوله بازکنی با فنر می تواند تمامی پرز ها و ریشه های احتمالی را به داخل خود کشیده و گرفتگی را برطرف کند.

سر فنر های لوله بازکنی به صورتی ساخته می شود تا هرگونه گرفتگی را تخریب کرده و حرکتی به سمت جلو داشته باشند و تمامی اشیا را از سر راه خود بردارند.

نکته مهم این است که در صورت افتادن انگشتر یا طلا جواهر درون لوله فاضلاب فنر در اکثر موارد ان را به داخل خود کشیده و بیرون می اورد.

دستگاه لوله بازکنی با فنر بسیار کوچک و قابل حمل می باشد و نیاز به برق فشار قوی ندارد و با برق معمولی نیز کار می کند.

 روش لوله بازکنی با فنر برای گرفتگی های سخت بسیار کاربرد دارد قسمت سر فنر قابل تغییر برای انواع گرفتگی ها می باشد.

در روش لوله بازکنی با فنر برای انواع مکان ها فنر های  مخصوص با طول ها متفاوت استفاده می شود برای مثال در لوله های ظرفشویی از فنر های باریک و در لوله های بلند فاضلاب از فنر های کلفت تر استفاده می شود  که تخصص لوله بازکن در این امر دخیل می باشد.

روش کار باز لوله بازکنی با فنر

در روش لوله بازکنی بافنر ابتدا دستگاه را به برق متصل می کنند و بعدازانکه لوله بازکن فنر متناسب با گرفتگی را انتخاب نمود ان را از قسمت مخصوص فنر دستگاه عبور داده به صورتی که فنررا تامحل گرفتگی فرستاده تا از ضربه به لوله فاضلاب در محل هایی که گرفتگی وجود ندارد جلوگیری کند که این نشان دهنده ی تخصص فرد لوله بازکن  می باشد.

سپس کلید  روشن را زده تا فنر شروع به دوران کند ، پس از ان فنر با نیروی وارده  به درون لوله نفوذ می کند و کمی بعد کلید دستگاه را معکوس کرده تا فنر با دوران عکس گرفتگی ها را برطرف کند.

lol10 300x218 - لوله باز کنیدر هنگام لوله بازکنی با فنر اب را بازگذاشته تا به هنگام باز شدن لوله تا با جریان افتادن ناگهانی   اب ،رفع ایرادات موجود مشخص شود ، سپس فنر را بیرون کشیده تا عوامل گرفتگی لوله به بیرون انتقال یابند و از گرفتگی های بعدی جلو گیری شود سپس لوله را یکبار با اب شستشو می دهند تا از رفع کامل مشکلات موجود اطمینان حاصل کنند.

لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا

یکی از انواع دستگاه های رفع گرفتگی لوله دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا می باشد که می توان از ان برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب توالت فرنگی،توالت ایرانی ، لوله های اشپزخانه و حمام استفاده کرد.

دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا در هنگام ازاد کردن هوای درون مخزن ممکن است صدای مهیبی را ایجاد کند.

دستگاه لوله بازکنی باپمپ تراکم  براساس نوع استفاده و اندازه ی ان دارای قدرت های متفاوت می باشد.

تیم لوله بازکنی یاسان بر اساس نیاز شما با پمپ های مناسب لوله فاضلاب ساختمان شما اقدام به رفع گرفتگی لوله های شما می کند.

دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا

دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا از فشار هوا برای باز کردن لوله استفاده می کند و همانطور که از اسم ان مشخص می باشد هوا را درون مخزن خود متراکم میکند و با ازاد کردن ناگهانی ان گرفتگی را ازمیان بر می دارد.

دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا به علت فشار و نیرویی که وارد می کند می بایست توسط تیم کاری متخصص  و افراد با تجربه استفاده شود تا از بروز خسارت به لوله در اثر فشار بالای دستگاه جلو گیری شود.

lol9 - لوله باز کنیاما قدرت بالای این دستگاه دلیل بر استفاده در تمام گرفتگی ها نیست چرا که به طور مثال در گرفتگی توسط سنگ و خاک بهتر است به جای استفاده از دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا از روش لوله بازکنی با فنر استفاده شود.

یکی از مزیت های روش دستگاه لوله بازکنی با پمپ تراکم هوا بر روش لوله بازکنی با فنر  این است  که از این روش برای گرفتگی های شدید استفاده می شود و  دستگاه لوله بازکنی پمپ تراکم هوا قابلیت تنظیم میزان فشار را دارد که می توان بر اساس نیاز لوله ، فشار ان را تنظیم کرد.